NiteLite
Úvodem
Něco o mně
Astrotechnika
Pozorování
Stanoviště
Skládací­ dobsony
Cyklosvítilna
Zajímavá místa
MFF praktika
Fotozápisník
Odkazy
Manětínská oblast tmavé oblohy
comet PANSTARRS
C/2011 L4 (PANSTARRS)

typ: kometa

pozorováno: 16.3.2013 18:45-19:15 SEČ

magnituda v době pozorování: ≈ 2

délka ohonu: ≈ 1°

vzdálenost od Slunce: 18°

souhvězdí: Ryby (Psc)

Kometa C/2011 L4 byla objevena 6. června 2011 na Havaji 1.8m teleskopem Pan-STARRS 1, který je součástí budované přehlídkové soustavy zaměřené na vyhledávání malých těles Sluneční soustavy. V době objevu měla jasnost pouze 19.4 mag, avšak po předběžném stanovení její dráhy se ukázalo, že se během své pouti Sluneční soustavou dostane poměrně blízko ke Slunci (0.3 AU 10. března 2013), což by pozemšťanům nabízelo možnost zajímavé podívané. S přibývajícími pozorováními byla její maximální jasnost předpovězena na zhruba -2 mag a začalo se široce spekulovat o tom, že to bude zkrátka bomba (druhá, ještě více očekávaná kometa roku 2013 má být ještě větší bomba viditelná i ve dne!). Pro pozorovatele na severní polokouli však zůstávala kometa v nevýhodné poloze až do průchodu periheliem v první polovině března, po němž měla začít pomalu stoupat vzůru po severní obloze.

V ČR však vládlo typické březnové počasí s hojností oblačnosti, teplotami blízkými nule a dosti nejistou předpovědí. Vzhledem k rychlému poklesu jasnosti po průchodu přísluním a ne zrovna optimální geometrií dráhy komety která měla být pozorovatelná nízko nad západním obzorem během soumraku a jen zvolna stoupat vzhůru jsem příliš optimistický nebyl. Sice jsem ještě měl v paměti kometu McNaught z roku 2007, která byla velmi pěkně vidět rovněž v zimních měsících nízko na západním obzorem, jenomže ta byla v době mého pozorování o zhruba 4 magnitudy jasnější. První pokus o spatření mi počasí umožnilo 14. března, kdy se poměrně nečekaně rozpustila vcelku hustá vysoká oblačnost nad Prahou a já na poslední chvíli přemýšlel odkud je z cetra Prahy dobře vidět západní obzor. Napadl mě Nuselský most - poměrně bizarní místo k pozorování, ale nakonec proč ne, alespoň to bude něco netradičního :-) Bohužel jsem u sebe neměl žádný dalekohled, půjčený triedr jsem vrátil den předtím s jistotou že jasno do víkendu zcela určitě nebude. Vzal jsem tedy pouze foťák a vyrazil. Šťastná náhoda zařídila že jsem na mostě potkal známého s triedrem, který tam rovněž přišel pozorovat kometu (mini starparty na Nuseláku :-). Bohužel, ani očima ani triedrem jsme nic neviděli, cáry oblačnosti na soumrakové pražské obloze pozitivní pozorování neumožnily. Udělal jsem několik fotek naslepo, ale na místě jsem se na snímky ani nepodíval, studený vítr mě hnal zpět domů do tepla. Jak jsem poté zjistil, všechny fotky byly beznadějně přepálené :-(

Druhý pokus o pozorování jsem uskutečnil hned následující den, tentokrát z nábřeží Vltavy, odkud bylo místo výskytu komety překvapivě vidět také. Po předchozí zkušenosti mě rozpuštění velmi silného oparu nad západem ani moc nepřekvapilo. Opět jsem vyrazil bez dalekohledu - ani po čtvrt hodině hypnotizování horizontu jsem však kometu nespatřil. Pokus o nějaké fotky zmařila totálně vybitá baterie, která zcela bez varování doslova "chcípla" hned po zapnutí foťáku. Poslední nadějí byla sobota, avšak na večer hlásila předpověď přibývání oblačnosti od západu a já jsem na víkend jel jako na potvoru zrovna na západ, do Plzně. Celý den panovalo nádherné jarní počasí, avšak s blížícím se večerem se bohužel začala naplňovat předpověď a nad západním obzorem se objevila vysoká oblačnost. Kolem páté šesté hodiny sahala již do nějakých 30° a byla natolik kompaktní, že to vypadalo zcela beznadějně. Myšlenky na výšlap na některý z blízkých kopců jsem tedy vzdal a sednul si k počítači abych se podíval jak budou úspěšní kolegové na jiných místech. O to větší bylo mé překvapení když jsem zhruba v půl sedmé zjistil, že se oblačnost z větší části rozpustila - stejně jako v minulých dnech! Narychlo jsem tedy sestavil pohotovostní dalekohled - 70mm refraktor a využil svého výhledu z okna směřujícího na západ. Po chvíli hledání se mi kometu na světlém pozadí skutečně podařilo najít! Nebyla sice kdovíjak nápadná a popravdě řečeno mě svým zjevem spíše zklamala, ale byla tam a byl dobře patrný i její ohon. POté co se za pochvalných komentářů pokochala celá rodina jsem jen tak pro zajímavost zkusil přiložit svůj kompakt k okuláru a udělat několik snímků. Překvapivě se z toho nakonec dala složit poměrně dobrá fotka.

kometa C/2011 L4 (PANSTARRS)

Přes několik pokusů se mi jí pouhým okem spatřit nepodařilo, podmínky zkrátky byly spíše špatné (ale díky alespoň za to!). Jak se později ukázalo, ten večer byla zřejmě na delší dobu poslední šance kometu spatřit, neboť zima se rozhodla své vlády prozatím nevzdávat a stále nás zásobuje hojností mraků. Začátkem dubna se naskýtá možnost pozorování v té době již značně zesláblé komety, avšak již na zcela tmavé obloze, tak doufám že moje okenní domácí pozorování nebylo posledním setkáním s touto vlasaticí.


pozorováno v Plzni na Košutce přes okno z pokoje :-), volným okem, 70mm refraktorem se zv. 25x a fotografováno Canonem A710


© 2006-2013 Michal Bareš | mbares[at]email.cz