NiteLite
Úvodem
Něco o mně
Astrotechnika
Pozorování
Stanoviště
Skládací dobsony
Cyklosvítilna
Zajímavá místa
MFF praktika
Fotozápisník
Odkazy
Guestbook

Manětínská oblast tmavé oblohy

M 42
M 42 - Velká mlhovina v Orionu

typ: emisní mlhovina

magnituda (V): 4.0

úhlový rozměr: 80'x60'

souhvězdí: Orion (Ori)

RA: 5h 35m

Dec: -5° 27'

M 42, neboli Velká mlhovina v Orionu, je famózním deep-sky objektem mnoha nej. Jedná se o nejznámější a nejjasnější difůzní mlhovinu na obloze, díky své poloze se dá pozorovat téměř z libovolného místa na Zemi. Mlhovina o průměru asi 30 světelných let je oblastí zrodu nových hvězd a zároveň nejnápadnější částí obrovského komplexu mlhovin, který se rozprostírá přes vělkou část souhvězdí Orion. Patří sem mimo jiné i známé mlhoviny Koňská hlava a Plamínek,Barnardův oblouk nebo reflexní mlhovina M78.

Vzhledem k jasnosti a velikosti M42 se jedná o objekt viditelný bez problémů pouhým okem i při ne zcela ideálních podmínkách a o nádherný cíl pro libovolný dalekohled. Přímo v srdci mlhoviny se nachází mladá otevřená hvězdokupa Trapéz, jejíž 4 nejjasnější členy (označované jako A,B,C,D) můžeme vidět již malým dalekohledem. Výzvou nejen pro pozorovatele dvojhvězd je pozorování dalších členů kupy, které již vyžadují dobrý seeing a alespoň střední dalekohled.
Centrální část mlhoviny obklopující Trapéz je výrazná a bez problémů viditelná přímým pohledem i z města. Má nepravidelný tvar a zejména na severu a východě je poměrně ostře ohraničená. Právě ze severovýchodu do ní zasahuje cíp tmavé mlhoviny, což vytváří úžasný kontrast. Na jihovýchodě postupně přechází do "slabší" části mlhoviny, při SV okraji z centra vybíhají jasná "ramena". Celá tato jasná partie obsahuje velké množství světlých vláken a tmavých zákrutů, což vybízí k bližšímu studiu za pomoci použití většího zvětšení. Za lepších podmínek jsou viditelné i slabší oblasti mlhoviny, která je celkově asymetrická s výraznější západní částí. Ramena vybíhající z nejjasnější partie se stáčejí k jihu, aby se nakonec opět setkala a uzavřela tak kompletní smyčku.
Při pozorném pohledu je možné všimnout si nazelenalé barvy mlhoviny. Tu si nejlépe uvědomíte při srovnání s jiným, barevně neutrálním objektem (např. s galaxií M31). Někteří se zmiňují i o náznacích červené a dalších barev při použití velkých dalekohledů. Výrazná červená, která se objevuje na fotografiích není okem bohužel viditelná (naše oči mají v nočním režimu velmi malou citlivost na červenou barvu). Velmi zajímavé detaily se objeví při použití některého z mlhovinových filtrů. Zvýrazněna je zejména vláknitá struktura a díky zeslabení jasu Trapézu je možné dobře pozorovat samotné jádro M42 s množstvím podrobností.

Hned při severním okraji M42 se nalézá další mlhovina, M43. Je podstatně menší a slabší než její sestra, ale přesto je nápadná a bez problémů viditelná i malým dalekohledem. Má přibližně kruhový tvar s nejjasnější částí obklopující centrální hvězdu a s výrazným narušením na východě, kde do ní v podobě jakéhosi klínu zasahuje temná mlhovina. Zde je výhodné použít větší zvětšení a filtr, což odhalí zajímavé detaily.

Obě mlhoviny tvoří nádherný objekt pro pozorování libovolným dalekohledem. Máte-li k dispozici tmavou oblohu a větší přístroj, bez problémů u nich strávíte několik hodin. Jedná se bezpochyby o jeden z nejkrásnějších pohledů do vesmíru vůbec.


pozorováno 26./27.1.2008, stanoviště Přimda, jasno, MHV:6.3, Bortle 4, seeing 6/10, newton 250/1315, 60x, 88x, 146x, UHC filtr


© 2008 Michal Bareš | mbares[at]email.cz | ICQ: 111516490 ICQ status