NiteLite
Úvodem
Něco o mně
Astrotechnika
Pozorování
Stanoviště
Skládací dobsony
Cyklosvítilna
Zajímavá místa
Fotozápisník
MFF praktika
Odkazy
Guestbook
Manětínská oblast tmavé oblohy

Na co se mám vlastně dívat?

Když člověk s pozorováním deep-sky začíná, většinou vidí pouze slabou mlhovinu, na hony vzdálenou tomu, co je na fotografiích. Praxí je ovšem možné naučit se určité věci vidět lépe a poodhalit tak leckerá tajemství vzdálených objektů. Proto jsem sepsal několik věcí, na které se hodí při pozorování DSO detailněji zaměřit. Člověku to pomůže vytáhnout z původně sotva viditelné skvrnky někdy až netušené množství podrobností. Platí totiž univerzální zásada, že při hledání je dobré vědět po čem pátráte. Pozorování věnujte dostatek času a trpělivosti, ale zůstaňte přitom uvolnění. Přílišné úsilí je spíše na škodu, naopak dostatečné pohodlí při pozorování znamená plus. Využívejte různá zvětšení, filtry, přímý i boční pohled. K jednomu objektu se klidně několikrát za noc vraťte.

Nejprve se zběžně seznamte s okolím, pak už se soustřeďte na samotný objekt a zkuste si odpovědět na následující otázky. Popište jeho tvar, velikost a orientaci (např. vzhledem k velikosti zorného pole právě používaného okuláru). Vidíte jej přímým pohledem? Dají se bočním pohledem rozeznat nějaké další detaily? Jsou v zorném poli nějaké další deep-sky objekty, nebo jasné hvězdy? Jaké zvětšení se vam zdá nejlepší? Pomáhá použití nějakého filtru?

Kromě toho je zde několik dalších tipů, které se vztahují ke konkrétnímu druhu objektů:

Poté, co jsem si přečetl tento text se cítím jako kriminalista snažící se vytáhnout z náhodného svědka co nejvíce informací. Keiminalistou je ovšem každý pozorovatel a svědky jeho oči. Tak přeji všem příjemné a úspěšně pátrání ;-)


© 2007 Michal Bareš | mbares[at]email[dot]cz | ICQ: 111516490 ICQ status